otsikko-2.jpg

Suomen Painiliitto ry
Valimotie 10
00380 Helsinki
info@painiliitto.net

feed icon 14x14 RSS syöte

toteutus Isoweli

Suomen Painiliitto on nimenyt joukkueen Slovakian Trnavassa 17. - 23.9.2018 järjestettäviin junioreiden (20v) MM-kilpailuihin.

Livestream ja tulospalvelu UWW:n kisasivuilla 

97 kg:
tasauskierros (B/168): Vahid Dadkhah Ghasem IRI - Arvi Savolainen 1-5
1/8-finaali (B/182): Savolainen - Artur Sargsian RUS 7-1
1/4-finaali (C/235): Temur Mamajanov UZB - Savolainen 0-8
1/2-finaali (B/248): Savolainen - Illia Laurynovich BLR 7-0

LOPPUOTTELU: Markus Ragginger AUT - Savolainen 0-5

Lisää tunnelmia Painiliiton FB-sivuilla ja valmentaja Jarkko Ala-Huikun twitter-tilillä.

Arvi 180918

Suomen painijoukkue saapuu tuoreen maailmanmestarin johdolla Suomeen aikataulun mukaan torstaina 20.9. klo 12:05 lennolla LH2462 Münchenistä.

*****

20-vuotiaiden MM-kisoja on painittu vuodesta 1969 lähtien. Suomalaispainijat ovat vuosien saatossa saavuttaneet 4 hopea- ja 13 pronssimitalia. 

Hopeaa ovat saavuttaneet: Jukka Loikas 1983, Juha Virtanen 1987, Michael Lyyski 1991, Marko Yli-Hannuksela 1993

Pronssille ovat yltäneet: Markku Lesell 1977, Terho Kettunen ja Tuomo Karila 1987, Jarkko Ala-Huikku 2000, Ville Pasanen 2006, Tuomas Tarino ja Taisto Lalli 2009, Veli-Karri Suominen 2010, Petra Olli 2012-2014, Arvi Savolainen ja Konsta Mäenpää 2017

*****

67 kg:
tasauskierros (A/119): Faridun Akhmedov TJK - Elmer Mattila 3-1

Mattilan sijoitus 23.

72 kg:
tasauskierros (A/110): Akseli Yli-Hannuksela - Daulet Larionov KAZ 9-4
1/8-finaali (A/130): Yli-Hannuksela - Magomed Yarbilov RUS 0-8

Yli-Hannukselan sijoitus 15.

77 kg:
tasauskierros (C/69): Boseong Kang KOR - Waltteri Latvala 8-7

Latvalan sijoitus 15.

 

** ** **

Suomen joukkue / joukkuekutsu:

67 kg: Elmer Mattila Koovee
72 kg: Akseli Yli-Hannuksela IK
77 kg: Waltteri Latvala VVV
97 kg: Arvi Savolainen LA

valmentajat: Jarkko Ala-Huikku ja Ville Pasanen

tuomari: Matti Mäki-Töyli

 

** ** **

2 viikkoa ennen kisoja eli 1.9.2018 painijat osallistuvat Jarkon kanssa Brandenburg Cupiin, joka järjestetään Frankfurt/Oderissa.
https://unitedworldwrestling.org/event/brandenburg-cup-2. Kisan jälkeen joukkue jää Saksaan vajaan viikon leirille.