otsikko-1.jpg

Suomen Painiliitto ry
Valimotie 10
00380 Helsinki
info@painiliitto.net

feed icon 14x14 RSS syöte

toteutus Isoweli

Suomen Painiliitto on nimennyt joukkueen Budapestissa 20. - 28.10.2018 pidettäviin MM-kisoihin:

Petra CAN2


UWW:n kisasivut

Joukkuekutsu

Suomalaistunnelmia Painiliiton fb-sivuilla


Suomalaisten ottelut (otteluvideot saa auki klikkaamalla kierrosta):

Kreikkalais-roomalainen paini

77 kg:
1/16 (A/805): Alex Kessidis SWE - Matias Lipasti 8-1

Lipastin sijoitus selviää myöhemmin.

97 kg:
1/16 (D/884): Luillys Perez Mora VEN - Elias Kuosmanen 14-5

Kuosmasen sijoitus selviää myöhemmin.

60 kg:
tasaus (C/733): Kristian Fris SRB - Lauri Mähönen sv. 3,12 (9-0)

Mähösen sijoitus 30.

87 kg:
1/18 (C/736): Rami Hietaniemi - Hossein Nouri IRI 0-9

Hietaniemen sijoitus 30.


Naispaini 65 kg:
1/8 (D/414): Petra Olli - Sofiya Georgieva BUL 4-4 pistevoitto
1/4 (D/421): Olli - Ritu Ritu IND 6-2

SEMIFINAALI (C/428): Olli - Ayana Gempei JPN 6-6 pistevoitto

LOPPUOTTELU: Olli - Daniella Lappage CAN 6-5

Petra Olli on maailmanmestari!

Lisää tunnelmia Painiliiton FB-sivuilla

Tunnelmia Ylen sivuilla:

Petra CAN1

Maailmanmestari Petra Olli ja valmentaja Ahto Raska saapuivat Suomeen perjantaina 26.10. klo 15:30.

Suora lähetys YLE Areenalta on päättynyt, mutta sen voi katsoa täältä: https://areena.yle.fi/1-50009848


Ollin loppuottelu painitaan keskiviikon iltatilaisuudessa. Tilaisuus alkaa Suomen aikaa klo 19:00 ja sarjan 65 kg mitaliottelut painitaan ensimmäisenä.

Keskiviikon loppuottelutapahtuma on ennakkotiedoista poiketen nähtävissä suorana Yle TV2:lla klo 18:55-20:00. Koko finaalitapahtuma myös Yle Areenassa. Ylen selostuksista vastaa Jarkko Ala-Huikku.

Tiistain semifinaalitapahtuman voit katsoa uudelleen Yle Areenasta: https://areena.yle.fi/1-50008985


***

Vapaapaini 86 kg:
tasaus (D/70): Ville Heino - Domenic Abou Nader LBN 10-0
1/8 (C/58): Heino - Edgaras Voitechovskis LTU 9-2
1/4 /B/43): Heino - Taimuraz Friev Naskidaeva ESP 10-10 pistehäviö

Heinon sijoitus 7.


Suomen joukkue:

Vapaapaini
86 kg: Ville Heino PPM (kilpailupäivät 20. - 21.10.)

Naispaini
65 kg: Petra Olli LaVe (23. - 24.10)

valmentaja: Ahto Raska

Kr.room. paini
60 kg: Lauri Mähönen LapinV (26. - 27.10.)
77 kg: Matias Lipasti IK (27. - 28.10.) - Tero Halmesmäki joutuu jättämään kisat väliin loukkaantumisen takia.
87 kg: Rami Hietaniemi NJ, varalla Toni Metsomäki IK (26. - 27.10.)
97 kg: Elias Kuosmanen Haka, varalla Arvi Savolainen (27. - 28.10.)

valmentajat: Marko Yli-Hannuksela ja Juha Lappalainen
lihashuolto: Riku Niemi
lääkäri: Mika Lehto

UWW on nimennyt kisojen tuomarit. Suomea kisoissa edustaa Stevo Petrovic.

Lähetysajat YLE:n kanavilla:

Su 21.10. klo 19:55 Areena: vapaapainin finaalit 61-74-86-125 kg
Su 21.10. klo 22:05 TV2: vapaapainin finaalit 61-74-86-125 kg

Ti 23.10. klo 17:40 Areena: naispainin semifinaalit 65-68-72-76 kg
Ti 23.10. klo 18:00 TV2: naispainin semifinaalit 65-68-72-76 kg
Ti 23.10. klo 18:55 Areena: vapaapainin finaalit 70-97 kg ja naispainin finaalit 55-59 kg

Ke 24.10. klo 18:55 Areena: naispainin finaalit 65-68-72-76 kg

To 25.10. klo 18:55 Areena: naispainin finaalit 50-53-57-62 kg

Pe 26.10. klo 17:55 Areena: kreikkalais-roomalaisen painin semifinaalit 60-67-87 kg
Pe 26.10. klo 18:55 Areena: kreikkalais-roomalaisen painin finaalit 55-63-72-82 kg

La 27.10. klo 17:55 Areena: kreikkalais-roomalaisen painin semifinaalit 77-97-130 kg
La 27.10. klo 18:55 Areena: kreikkalais-roomalaisen painin finaalit 60-67-87 kg

Su 28.10. klo 16:25 Areena: kreikkalais-roomalaisen painin finaalit 77-97-130 kg
Su 28.10. klo 17:00 TV2: kreikkalais-roomalaisen painin finaalit 77-97-130 kg