otsikko-2.jpg

Suomen Painiliitto ry
Valimotie 10
00380 Helsinki
info@painiliitto.net

feed icon 14x14 RSS syöte

toteutus Isoweli

Ensi viikonloppuna eli 3. - 4.8.2019 painitaan kr.room. painin Saksan Grand Prix -turnaus Dortmundissa ja vapaapainin Ziolkowski-turnaus Varsovassa.

Tulospalvelu ja livestream

Suomalaisten ottelut

60 kg (11 os.)
1/4: Anvar Alapaev KGZ - Lauri Mähönen 3-8
1/2: Mähönen - Dimitar Sandov SUI 11-0


Finaali: Mähönen - Mingiyan Semenov RUS 0-9

 

67 kg (16 os.)
1/8: Mikko Peltokangas - Aleksandrs Jurkjans LAT 1-6
1/8: Rami Syrjä - Witalis Lazovski GER 0-2

72 kg (14 os.)
1/4: Artjom Shapovalov - Christoph Burger AUT 4-0
1/2: Shapovalov - Balint Korpasi HUN 1-2

Pronssiottelu: Dominik Etlinger CRO - Shapovalov 9-0

77 kg (19 os.)
1/8: Tero Halmesmäki - Ashkat Dilmukhamedov KAZ 1-3
1/8: Oldrich Varga CZE - Matias Lipasti 2-1

82 kg (10 os.)
tasaus: Jarno Ålander - Hannes Wagner GER 4-1
1/4: Ålander - Adlan Akiev RUS 0-9
keräily: Laszlo Szabo HUN - Ålander 8-0

87 kg (17 os.)
tasaus: Ivan Huklek CRO - Toni Metsomäki 2-3
1/8: Ramon Betschart SUI - Vili Ropponen 1-3
1/8: Emil Sandahl SWE - Rami Hietaniemi 2-2
1/8: Nikolaos Papadopoulos GER - Metsomäki 1-8
1/4: Sosruko Kodzokov RUS - Ropponen 8-0
1/4: Hietaniemi - Metsomäki 7-5
1/2: Aleksandr Komarov RUS - Hietaniemi 8-0
keräily: Elvidas Stankevicius LTU - Ropponen 4-1

Pronssiottelu: Aleksandar Stjepancic SWE - Hietaniemi 3-5
 

97 kg (16 os.)

1/8: Elias Kuosmanen - Ramsin Azizsir GER 5-0
1/8: Arvi Savolainen - Balazs Kiss HUN 3-0
1/4: Kuosmanen - Vilius Laurinaitis LTU 5-0
1/4: Savolainen - Romas Fridrikas LTU 8-0
1/2: Peter Öhler GER - Kuosmanen  6-3
1/2: Savolainen - Musa Evloev RUS 1-3

Pronssiottelu: Daniel Gastl AUT - Kuosmanen 1-4
Pronssiottelu: Adam Varga HUN - Savolainen 0-9



130 kg (12 os.)
tasaus: Tuomas Lahti - Eduard Popp GER 1-3
1/4: Konsta Mäenpää - Alin Alexuc-Ciurariu ROM 3-2
1/2: Vitalii Schhur RUS - Mäenpää 3-1
keräily: Lahti - Mantas Knystautas LTU 0-3

Finaali: Mäenpää - Eduard Popp GER sv. (9-0)

Suomen joukkue Saksan GP (Saksan Painiliiton sivut):

60 kg: Lauri Mähönen
67 kg: Mikko Peltokangas ja Rami Syrjä
72 kg: Artem Shapovalov
77 kg: Tero Halmesmäki ja Matias Lipasti
82 kg: Jarno Ålander
87 kg: Rami Hietaniemi, Toni Metsomäki ja Vili Ropponen
97 kg: Elias Kuosmanen ja Arvi Savolainen
130 kg: Tuomas Lahti ja Konsta Mäenpää

valmentajat: Marko Yli-Hannuksela ja Juha Lappalainen
lihashuolto: Riku Niemi
tuomari: Joonas Hietala

** ** **

SportZona (Livestream / tulospalvelu)

1/8: Oleg Boltin KAZ - Jere Heino 5-2

Suomen joukkue Ziolkowski-turnaus (Puolan Painiliiton sivut):

125 kg: Jere Heino

valmentaja: Ahto Raska